O muzeum

Ocalić od zapomnienia

Muzeum powstało w oparciu o zgromadzone przedmioty i obiekty z terenu wsi podkarpackich w 2010 r. Powierzchnia to niecały hektar, na którym zbudowano liczne wiaty do zabezpieczenia eksponatów przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Przewodnie motto muzeum to „Ocalić od zapomnienia” zabytki, które znikają bezpowrotnie poprzez ząb czasu czy bezmyślną ludzką niszczycielską siłę.


Perły muzeum

Na terenie muzeum zebrane są zbiory narzędzi, maszyn i urządzeń, których siłą napędową były mięśnie ludzkie, bądź zwierzęce. Perłą muzeum jest wiatrak młyński „Koźlak” z 1902 r. który został przeniesiony z Wielkopolski i odrestaurowany przywracając mu funkcje mielenia zboża. Innym wspaniałym obiektem jest kuźnia wiejska z pełnym wyposażeniem z okresu sprzed pierwszej wojny światowej. Zgromadzone zbiory obejmują przedmioty z różnych dziedzin rzemieślniczych i rolniczych jak np. ślusarstwo, kowalstwo, ciesielstwo, kuśnierstwo, tkactwo, rymarstwo wiejskie wyroby domowe i gospodarcze.

Miejsce spotkań

W parku etnograficznym odbywają się spotkania integracyjne pracowników firmy Tabor Dębica sp. z o.o. i przyjeżdżających gości.  Muzeum jest chętnie odwiedzane przez młodych ludzi, którzy planują ogniska klasowe, jak i robią sesje zdjęciowe. W miesiącu maju przy Grocie Najświętszej Maryi Panny odprawiane są nabożeństwa majowe.

Zapraszamy

Jeśli chcesz się przenieść do przeszłości, wejdź, oglądnij zbiory, a może coś nam podpowiesz, przyniesiesz rodzinną pamiątkę, którą chcesz ocalić od zapomnienia. Muzeum udostępniamy każdemu, kto chce poznać jak żyli i pracowali nasi dziadowie. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Stanisława i Marian Dybowscy